Niezapomniany weekend u stóp Pienin – Czorsztyn

Pewien dramatopisarz, Władysław Anczyc, odwiedzając Pieniny wypowiedział znaczące zdanie: “Kto nigdy w Tatrach i Pieninach nie był, ten nie był nigdzie i nic nie widział”. Mimo iż słowa te padły ponad pół wieku temu, nadal są aktualne i do teraz kojarzone z turystyką tych regionów – w końcu mówią o najatrakcyjniejszych miejscach w Polsce.

Pieniny to stosunkowo niewielkich rozmiarów grupa gór rozciągających się od Czorsztyna do Szczawnicy, które zaobserwować można będąc już w Nowym Targu – mieście oddalonym o dwadzieścia pięć kilometrów. Wzdłuż granicy ze Słowacją ciągnie się rzeka Dunajec, a stworzone przez nią duże zakręty stwarzają zachwycającą panoramę. Mimo stale powiększającej się liczby turystów odwiedzających to miejsce, wiele zakątków pozostaje nieodkrytych.

Na czym polega magia Pienin? Dużą popularność Pieniny zawdzięczają posiadanym walorom przyrodniczym, między innymi zróżnicowaniu i obfitości szaty roślinnej. Występuje tutaj bowiem 1100 gatunków roślin, wiele lasów, łąk i skałek. Bogata flora nie daje po sobie poznać działań tak tłumie odwiedzających ją turystów – większość natury pozostaje dziewicza. Dodatkową zaletą jest występowanie szczawy. To kwaśne, nasycone dwutlenkiem węgla wody mineralne mające swoje szerokie zastosowanie w lecznictwie. W tyle nie pozostaje także świat zwierząt. Pieniny zamieszkują tysiące różnorodnych gatunków wliczając te endemiczne (występujące tylko w jednym miejscu), na przykład motyle z gatunku niepylak apollo. Spacerując po tutejszych szlakach spotkać się można także z oznakami życia takich zwierząt jak nietoperze, dziki, jelenie, wydry, ryś czy niedźwiedź.

Pieniny, oprócz walorów przyrodniczych, bogate są także w inne atrakcje. Cały park oferuje różnorodne szlaki piesze, rowerowe i konne. Ikoną tego rejonu są także ruiny twierdzy w Czorsztynie i zamek w Niedzicy, obydwie budowle leżące nad jeziorem Czorsztyńskim, wprost u stóp Pienin. Ze względu na odbywające się na tym jeziorze rejsy widokowe, a także prowadzoną turystykę aktywną (kajakarstwo, nurkowanie) nocleg w Czorsztynie jest najbardziej rekomendowany przy takim wyjeździe. Spośród szerokiej oferty bazy noclegowej wybrać można obiekt, w którym nogi odpoczną od całodniowej wędrówki, a umysł nadal będzie mógł cieszyć się atrakcyjnym krajobrazem sylwetki Pienin.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>