Muzeum Pienińskie w okolicy Szczawnicy

Muzeum Pienińskie to wyjątkowe miejsce obok Szczawnicy, w Szlachtowej. Placówka znajduje się w dawnej strażnicy, przy czym wcześniejszą lokalizacją był pałac. Nie bez sentymentu pozostawiono XIX wieczną willę, która dzisiaj należy do prywatnych właścicieli. No, ale te czasy minęły bezpowrotnie, a przeniesione ekspozycje nadal kuszą licznych turystów.

Pierwszą lokalizacją placówki był Dworzec Gościnny, który po trzech latach użytkowania spłonął. Niestety wraz z nim utracie uległy znaczne części zbiorów. To co uratowano, a także nowe eksponaty zostały przeniesione do pałacu. Muzeum znalazło tam swoją siedzibę w 1972 roku, i tak trwało aż do 2012 roku. Powodem przeniesienia placówki było odzyskanie nieruchomości przez prawowitych i wcześniej wywłaszczonych właścicieli majątku. Nowoczesny budynek stał się nowym miejscem, do którego przychodzą mieszkańcy i goście. Ludzie chętnie oglądają dość dużą kolekcję tradycyjnych strojów górali pienińskich, a także różnorakie elementy wyposażenia gospodarstw. Wśród oglądanych eksponatów można zobaczyć sztukę ludową pochodzącą z regionu. Chodząc pomiędzy półkami warto również zwrócić na godła domów. W dawnych czasach pełniły one rolę numeracji domów oraz placówek, co jest obecnie niespotykane.

Dodatkowo Muzeum Pienińskie jest miejscem, gdzie można zobaczyć zbiory biograficzne Józefa Szalaya i pisarza Józefa Wiktora, którzy są uznawani za najsławniejszych mieszkańców miejscowości. Okoliczna baza noclegowa sprzyja wizytom w muzeum nawet wtedy, gdy jest deszczowy dzień. Wiele możliwości noclegowych i góralska atmosfera sprawiają, że chce się tu zostać na dłużej. Istnieje możliwość odwiedzenia placówki niemal każdego dnia roku, przy czym należy pamiętać, że jest to wstęp płatny uzależniony od cennika ustalonego przez pracowników muzeum. Jedynym dniem, w którym nie poniesiemy żadnych opłat za bilet jest niedziela, dlatego osoby które chcą podróżować najtaniej jak się da, powinny brać pod uwagę właśnie ten dzień do zwiedzania ekspozycji.

Pieniny to fantastyczne góry, które wprawiają w zachwyt już od pierwszego wejrzenia. Chyba każdy z nas kojarzy te białawe szczyty porośnięte kępami ciemnozielonych krzewów i drzew. Poza piękną przyrodą kuszą także wyjątkowością mieszkańców.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>