Latarnia, molo, kapliczka – atrakcje Jastarni

Jastarnia to jedna z wielu miejscowości, która przebyła typową dla współczesnych kurortów drogę. Powstała w średniowieczu, przez kolejne kilkaset lat toczyło się w niej spokojne, zmącone co najwyżej sztormami życie. Pod koniec dziewiętnastego wieku turystyka nadmorska stała się bardzo popularna. W dwudziestym wieku zaczęły powstawać hotele i pensjonaty, wyznaczono kąpieliska i plaże, zbudowano port. Obecnie o dawnej rybackiej wiosce przypominają jedynie skanseny i muzea.

Jastarnia jest potężnym i popularnym kurortem. Co roku na Mierzeję Helską [https://pl.wikipedia.org/wiki/Mierzeja_Helska] przybywają setki a może nawet tysiące osób. Jastarnia posiada wiele atrakcji, którymi kusi wczasowiczów. Jedną z nich jest kapliczka św. Rozalii na ulicy Rybackiej. Ufundowali ją mieszkańcy miejscowości w podziękowaniu za ochronę przed epidemią dżumy szalejącą w osiemnastym wieku. Kolejną atrakcją jest latarnia morska. Swoim kształtem przypomina ona walec. Ma ponad trzynaście metrów wysokości i półtora metra średnicy. Powstała w 1950 roku. Wybudowano ją na wydmie. Zasięg latarni nie przekracza dziesięciu mil morskich, jest to najniżej położona na polskim wybrzeżu. Obiekt nie służy do zwiedzania, ale można go obejrzeć z zewnątrz. Oczywistą atrakcją w nadmorskiej miejscowości jest plaża. W Jastarni są dwie plaże – jedna od strony otwartego morza, druga – nad Zatoką Gdańską. Dla dzieci ustawiono zjeżdżalnię i dmuchany plac zabaw. W zatoce organizuje się kursy windsurfingu, działa też wypożyczalnia sprzętu wodnego.

Na przedłużeniu głównej ulicy miasta znajduje się molo. Powstało ono w 2005 roku, ma 120 metrów długości. W okolicy mola znajduje się wiele punktów gastronomicznych kawiarenek, barów, restauracji, smażalni ryb, cukierni i lodziarni. Nie brakuje też sklepików z pamiątkami.

Współczesna Jastarnia to miasto poważnie nastawione na turystykę. Istnieje tu zarówno bogata baza noclegowa jak i gastronomiczna. Najwyższe standardy oferują oczywiście hotele [] – Dom Zdrojowy, Ibiza i Jastarnia. Poza tym noclegi oferują też pensjonaty, z których większość znajduje się w zabytkowych willach. Nocleg w oryginalnym budynku z początku dwudziestego wieku to atrakcja sama w sobie. Dla miłośników przyrody i domowego klimatu najlepsze będą gospodarstwa agroturystyczne, których również nie brakuje.

Jedna myśl na temat “Latarnia, molo, kapliczka – atrakcje Jastarni

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>